Benjamin Moore

“Benjamin Moore (5), son of Samuel (2), who by his marriage with Anna, daughter, of Joseph Sackett, was the grandfather of that truly pious, profoundly learned, and greatly venerated prelate, Benjamin Moore, president of Columbia College, of New York city, and bishop of the Episcopal Church of New York state, and grandfather of Dr. William Moore, of New York city, a man distinguished in the medical profession, who by his marriage with Jane, daughter of Nathaniel Fish, brother of Benjamin, who settled in Ewing, was the father of Nathaniel Fish Moore, also an eminent president of Columbia College, of which he was a graduate and professor of Latin and Greek; he died aged 90.”

Benjamin Moore married Anna Sackett. Their son, Lt. Samuel Moore (1711-1788) married Sarah Fish and had a son Bishop Benjamin Right Moore, b. Oct 5, 1748, died February 17, 1816. Benjamin married Charity Clark April 20, 1778 and they had a son Clement Clark Moore b. July 15, 1779 and died July 10, 1863. Clement married Catharine Elizabeth Taylor November 20, 1813. He wrote the famous poem about the night before Christmas.

From The Twentieth Century Biographical Dictionary of Notable Americans: Volume VII:
"MOORE, Benjamin, second bishop of New York and 9th in succession in the American episcopate, was born in Newtown, Long Island, N.Y., Oct. 5, 1748; son of Lieut. Samuel and Sarah (Fish) Moore; grandson of Benjamin and Anna (Sackett) Moore, and great, great-grandson of John Moore, an Independent minister, the first allowed to minister in New England, who died in 1657. He attended the schools of Newtown, L.I., and was graduated from King's (Columbia) college, A.B., 1768, A.M., 1771. He engaged as a private instructor in Latin and Greek in New York City, and was prepared for the ministry by the Rev. Dr. Auchmuty, rector of Trinity church, New York. He went to England, in May 1774, and was ordered deacon in the chapel of Fulham Palace, June 24, 1774, and ordained priest at the same place, June 29, 1774, by Dr. Richard Terrick, bishop of London. He was married on March 20, 1779, to Charity Clarke, by whom he had one child, Clement C. Moore (q.v.). Mrs. Moore died Dec. 4, 1838, in the ninety-second year of her age. He was elected assistant minister of Trinity parish, February, 1775, and continued in that position until November, 1783, when he was elected rector. The election was contested and Dr. Provoost was declared rector, Feb. 5, 1784. Mr. Moore thereupon resumed his duties as assistant minister, serving under Dr. Provoost until his resignation, and on Dec. 22, 1800, he succeeded as rector of Trinity parish, which rectorship he held until his death in 1811. Upon the resignation of Bishop Provoost, Sept. 7, 1801, which was not accepted by the house of bishops, Dr. Moore was elected coadjutor bishop of New York, and was consecrated in St. Michael's church, Trenton, N.J., Sept. 11, 1801, by Bishops White, Claggett and Jarvis. A stroke of paralysis, in 1811, incapacitated him for further service, and on May 9, 1811, he asked for an assistant, whereupon Dr. Hobart was elected and consecrated on May 29, 1811, as assistant bishop of New York. On the death of Bishop Provoost, Sept. 6, 1815, Dr. Moore became the second bishop of New York. He was president pro tempore of King's college, 1775-76; was professor of rhetoric and logic in Columbia, 1784-87; received the degree of D.D. from Columbia in 1801; and was president, 1801-11, and a trustee, 1802-13. He was a regent of the University of the State of New York, 1787-1802. He is the author of a few single sermons and of a controversial pamphlet in defense of the Protestant Episcopal Church. He died in Greenwich Village, New York city, Feb. 27, 1816.”